Zdražování elektřiny

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Fifík
Příspěvky: 697
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

14. 12. 2022, 8:28

Jenom kokot použije implikaci nenávidím rusáky = miluju ukrajince. Fandím ukrajincům jejich země byla zákeřně napadena. Dobrý a zlí jsou tu bez debaty.

Spojit zrovna Čajkovského a současné rusko jde snadno. A rusáci to sami rádi a často dělají. Oni propagují něco, čemu říkají "ruskyj mir", kde tohle všechno je jedna velká krása. Stačí vzpomenout na jejich propagační video od Gazpromu, že v Evropě v zimě zmrznem, zatímco oni mají plyn, vodku, balet (Čajkovský!)... To nestačí?
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

14. 12. 2022, 8:40

:D No hlavně, že máš jasno :D

A to už se už i tady na fóru objevil někdo, kdo má tak jasno, že navrhoval nahlásit ty "nesprávné" s "podivnými názory" Policii...
Fifík
Příspěvky: 697
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

14. 12. 2022, 8:55

pavlík píše: 14. 12. 2022, 8:40 :D No hlavně, že máš jasno :D

A to už se už i tady na fóru objevil někdo, kdo má tak jasno, že navrhoval nahlásit ty "nesprávné" s "podivnými názory" Policii...
Mám jasno. Prostě jsem si vybral stranu. Názory si měj jaký chceš, nikde jsem ti je nebral, ale myslet (a zatím i říkat, než nás přijdou denacifikovat) si můžu co chci.

K tématu. XII/2021 plyn za 700/MWh. Dnes 4000/MWh, to už nedám. Plyn jsem vypnul a topím dřevem ze samotěžby. Nekomfortní, dům na to není stavěný (chybí rozvody), ale kousnu se. Na jaře nainstaluju ostrovní FVE na ohřev vody.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

14. 12. 2022, 9:02

Jistě, máš pravdu, tvrdíme, že máme demokracii, tak by si měl každý mít možnost říci svoje.
Nevím, zda je správné vybrat si prostě stranu, to se dá snad u fotbalového mužstva, kterému prostě chci (!!!) fandit, jak píšu výše, správné se mi zdá zvažovat různé možnosti, postoje, důvody, slyšet názory a protinázory a orientovat se v tom a ono to obvykle potom vychází vše trošku k uvážení, jak se věci mají... :)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

14. 12. 2022, 9:28

Fifík píše: 14. 12. 2022, 8:55
pavlík píše: 14. 12. 2022, 8:40 :D No hlavně, že máš jasno :D

A to už se už i tady na fóru objevil někdo, kdo má tak jasno, že navrhoval nahlásit ty "nesprávné" s "podivnými názory" Policii...
Mám jasno. Prostě jsem si vybral stranu. Názory si měj jaký chceš, nikde jsem ti je nebral, ale myslet (a zatím i říkat, než nás přijdou denacifikovat) si můžu co chci.

K tématu. XII/2021 plyn za 700/MWh. Dnes 4000/MWh, to už nedám. Plyn jsem vypnul a topím dřevem ze samotěžby. Nekomfortní, dům na to není stavěný (chybí rozvody), ale kousnu se. Na jaře nainstaluju ostrovní FVE na ohřev vody.
Dobře děláš. Bojler se dvěma topnejma spirálama a dvěma termostaty mám koupenej, musím dokoupit 3 panely na 1,9kWp, měnič mám. Hned, jak se udělá počasí, tak instaluji FVE2. Tím jsem měl začít. Docela mě serká, že musím zakopat na zahradě 25m uzemění pro panely. Nebo zvolím variantu 4 zemní tyče.
Milan199
Příspěvky: 2984
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

14. 12. 2022, 9:31

Dawe píše: 14. 12. 2022, 6:14
Milan199 píše: 14. 12. 2022, 4:20 ...Tím článkem si tedy u mne vidlák nepolepšil. Ostatně jsem ho ani nedočetl - možná tak třetinu - ostatní jsem jen prolétl a vyhodnotil to jako balast. To ale neznamená, že jej "odstřelím" nadobro, pokud nebude publikovat další takové slinty.
Milane, to je pochopitelne tva volba. Ja to napsal spis jako povzdychnuti a jen protoze me prekvapilo, ze zrovna cloveku tveho razeni konvenuje takovy zdroj informaci, ktery mozna vnima urcita temata podobne, ale neni mozne mu obecne verit.
Čtu ledasco a nevím o zdroji informací, který bych mohl bez dalšího přijmout jako hotovou věc. Vidlákovy postřehy k oblasti zemědělství mi připadají zajímavé a hodné zvážení. Je ale zapotřebí trochu korigovat jejich bulvární katastrofičnost. Věřit mohu tabulkám goniometrických fcí.
Děda mi říkal "spoléhat můžeš akorát sám na sebe a to maximálně tak na 50%".

Dobře to napsal Mex - možná je to jen myšlenková zkratka - tak z toho nedělat vědu.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2603
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

14. 12. 2022, 9:33

pavlík píše: 14. 12. 2022, 8:09 .,.. No a najednou jsou ti nenávidění hrozní a hnusní Rusáci rozděleni na jen zlé Rusy a jen hodné Ukrajince... :roll:
Jestli se ti jenom nepopletlo, ze tehdy (1968) to byli sovetsti lide (a celkem spravne v dobovem kontextu zjednoduseni jako Rusaci) jako jeden material jedne rise pouzity proti aktualni treti strane (Madarsko , CSSR a nakonec Polsko), kdezto ted je to fakt po narodech / narodnostech.

Ale mam pocit, ze to ani rozlisovat nechces :).
A ani nekteri jini, kteri se snazi udelat z Brezneva Ukrajince (mozna fakt byl) a tim ospravedlnovat nynejsi agresi na Ukrajinu - jakoze ze si to ty zasr... UKacka zaslouzi ....
Ale Breznev tehdy nejednal ani jako Rus ani jako Ukrajinec - jen jako sovetskij celovek.

To by pak hlava nebrala, ze jiny clen maleho naroda (Gruzinec Dzugasvili, ktery se pak doslova zocelil) tak jel po malych narodech - trebas naprosto silene premistovani celych etnik ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2603
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

14. 12. 2022, 9:42

A zase pavlik ozivil pojem nazor/protinazor.
Uz jsem psal jednou, ze lez neni nazor - to jen bohapusta lez.
Ale je spousta jedincu, co nalitla na ty moderni blaboly, jako doba postfakticka apod.
Na to ani nema cenu reagovat, coz bohuzel zrovna timto cinim ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Dawe
Příspěvky: 2562
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 12. 2022, 9:57

Milan199 píše: 14. 12. 2022, 9:31 ...Děda mi říkal "spoléhat můžeš akorát sám na sebe a to maximálně tak na 50%".
S tim uplne souhlasim.
...Dobře to napsal Mex - možná je to jen myšlenková zkratka - tak z toho nedělat vědu.
S timhle zasadne nesouhlasim.
Napsal bys podobne konkretni a adresny text, pokud by sis nebyl jisty, ze je pravdivy? Ja ne. Pokud tam opakovane zminuje CEZ a zaroven opakovane zminuje region, musi si to overit. Nebo jenom placa.
Ja bych se za podobny text stydel. Ty ne? Je to z me stany jen o duveryhodnosti zdroje.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 12. 2022, 1:39

Když tu u tom začala být taková velká debata, tak jsem se na jeho web znovu podíval.
Mimochodem to, jak se do něho všichni strefují, je slušná reklama :wink: .

Přečetl jsem si ten článek. A on tam nikde nepíše, že to ten borec odpojuje na Jižní Moravě. Plyne z toho, že on sám (Vidlák) je zřejmě z Brna nebo okolí. Ale o tom elektrikáři to nijak jednoznačně z toho nevyplývá. Ani o jeho působišti.
Říkal jsem si už předtím, že pokud se fakt utnul s tím ČEZem (a měl to být správně E.ON), tak proč to v tom článku neopravil, třeba i s vysvětlivkou. Ale pokud ten borec dělá někde jinde, tak by to mohlo vysvětlovat.

No a pak tam napsal další článek, kde v podstatě vyzývá ČEZ na informační souboj.
Tak to možná ještě bude zajímavé. Asi na ten jeho web občas kouknu i v budoucnu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2022, 4:47

Tady je jeste jedno drobne omezeni.
Muzes si rikat co chces ale musi to byt v mezich zakona. Treba verejne schvalivani genocidy uz v mezich zakona neni. Dalsi vec je ze zdejsi forum je soukromy web. A ani ja a ani kolega s kterym to tu provozujeme z toho nechceme dezinformacni zumpu. Takze solidni diskuzi kde nechavame zaznit i nazory z opacne strany ano. Ale jsem za to aby se zde vzdy uvadeli argumenty u pochybnych tvrzeni.
pavlík píše: 14. 12. 2022, 9:02 Jistě, máš pravdu, tvrdíme, že máme demokracii, tak by si měl každý mít možnost říci svoje.
Nevím, zda je správné vybrat si prostě stranu, to se dá snad u fotbalového mužstva, kterému prostě chci (!!!) fandit, jak píšu výše, správné se mi zdá zvažovat různé možnosti, postoje, důvody, slyšet názory a protinázory a orientovat se v tom a ono to obvykle potom vychází vše trošku k uvážení, jak se věci mají... :)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 459
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

15. 12. 2022, 6:21

bobik píše: 14. 12. 2022, 7:01 To by bylo pěkný, kdyby to tak zůstalo. Navýšení v rozsahu inflace. Mě to jenom o letošek oproti loňsku šlo o 33%. Nový rozpis záloh na příští rok jsem nedostal.
33% je krásný...
my řešili v září konec fixace plyn a elektriky u čezu.
Elektriku si nepamatuju, ale zvýšení cca o 300kč - neřešim.
Plyn je horší nárůst o 300%, jestli dobře počítám :lol:
loňská sezóna 21tis předpoklad na novou sezónu, dle spotřeby loňské je 62tis :lol:
už měsíc jedeme na krbovky s výměníkem, akce s krbovkama byla v plánu ještě před tímhle zdražením - přestavba krbové vložky po předchozích majitelích
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2022, 7:12

Fifík píše: 14. 12. 2022, 8:55
pavlík píše: 14. 12. 2022, 8:40 :D No hlavně, že máš jasno :D
K tématu. XII/2021 plyn za 700/MWh. Dnes 4000/MWh, to už nedám. Plyn jsem vypnul a topím dřevem ze samotěžby. Nekomfortní, dům na to není stavěný (chybí rozvody), ale kousnu se. Na jaře nainstaluju ostrovní FVE na ohřev vody.
Dobře děláš. Bojler se dvěma topnejma spirálama a dvěma termostaty mám koupenej, musím dokoupit 3 panely na 1,9kWp, měnič mám. Hned, jak se udělá počasí, tak instaluji FVE2. Tím jsem měl začít. Docela mě serká, že musím zakopat na zahradě 25m uzemění pro panely. Nebo zvolím variantu 4 zemní tyče.
Já nahříval vodu plynovým kotlem. Začátkem roku 2020, někdy v květnu, jsem sehnal 9 starých vyřazených panelů, vyzkratoval vypálené články, dal je na konstrukci, koupil 300l bojler (dva hadi, dvě tělesa), SITONa a výsledek se dostavil. :D
graf.jpg
graf.jpg (9.98 KiB) Zobrazeno 590 x
K dnešnímu dni je ze slunce natočeno přes 5 000 kWh, přes zimu nahřívám vodou z kotle na dřevo. Plynem je to jen jako nouzovka párkrát přes léto, na jaře, na podzim, kdy už se kotlem netopí.
Podle mě to byla ta nejlepší investice, kterou jsem v životě udělal. Více zde: http://www.jova1.cz/ostatni/ohrev_vody/ohrev_vody.html
Milan199
Příspěvky: 2984
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 12. 2022, 8:32

Dawe píše: 14. 12. 2022, 9:57
...Dobře to napsal Mex - možná je to jen myšlenková zkratka - tak z toho nedělat vědu.
S timhle zasadne nesouhlasim.
Napsal bys podobne konkretni a adresny text, pokud by sis nebyl jisty, ze je pravdivy? Ja ne. Pokud tam opakovane zminuje CEZ a zaroven opakovane zminuje region, musi si to overit. Nebo jenom placa.
Ja bych se za podobny text stydel. Ty ne? Je to z me stany jen o duveryhodnosti zdroje.
Už jsem psal, že vidláka mám zařazeného jako trochu katastrofistu a jeho texty jsou spíše emotivně laděné. Přesto v nich nalézám občas hodnotné informace, jinak bych je nečetl vůbec.

Čemu potom můžeš věřit ? V posledních dnech jsem si hrál s PLC v měniči. V jednom místě jsem zakysl a negokázal s tím hnout. Pak jsem pojal podezření, že to je blbě v manuálu. Protože překlady se chybami jen hemží, stáhl jsem si originál. Tam to bylo stejně a následně jsem metodou pokus / omyl přišel na to, že mají v tabulce přehozené řádky.

Takže abych se vrátil k jádru věci. Elektřina zdražila, zálohy se zvedly. Ohlášené STRAŠLIVÉ zdražení se zatím nekoná, lidé si oddechli. Přesto se někteří o dost přiblížili té mezi, kde už to neutáhnou. Vidlák na to upozorňuje a když to řekne v klidu a věcně, bude ten článek šedý a nezajímavý.

Takže odpojuje ČEZ nebo ne ? Vycucal si tu informaci z prstu, nebo kecal ten jeho kamarád ? Brzo se to dozvíme.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

15. 12. 2022, 9:16

Ohlášené STRAŠLIVÉ zdražení se zatím nekoná, lidé si oddechli.
No počkej. Furt platí, že ceny elektřiny jsou zastropované, ale rozdíl bude prodejcům doplácet stát? Tedy budou stoupat ostatní daně nebo se bude zvětšovat státní sekyra, což je jenom odsunutí větších daní na později. Jak to je?
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“