Uhlová píla - moderný gáter ... a iné výtvory

Odpovědět
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

12. 5. 2026, 8:24

Zaujimavé vysledky s netradicnym postupom renovácie drevených okeníc na chate.

Okenice kedysi 50 rokov dozadu natreté fermezou, lodným lakom a kadečím dalej čakali na renováciu.
Skúšal som teplovzdušné odstranenie laku a nasledné brusenie, no fermež ešte nedosiahla ani polčas doby schnutia a tak hned lepila šmirglové kotúčiky.

Napadlo ma hodit to na cnc a zrovnat, frezovat a ohranovat, no zobralo by to kopec materialu kedže to nieje idealne rovné.

Natrafil som na zaujímavé naradie a vyhodnotil že vzhľadom na rozsah renovacie aj iných prvkov z dreva to skusim. Jedná sa o ručnú a stranovú frézu scheppach LRF 720 - vid foto. Zaujimavý stroj ktoremu sa dá nastavit spodný presah frezovania 0-0,3mm a bocné su pod krytmi s úberom 0,15mm. Ma to 4 otočné nože s frezovacich doštičiek 14x14 mm.

Výsledok ma prekvapil. Po prvotnych skúškach na nečisto už išla práca neskutočne rychlo. Dokonca to krasne frezuje aj bočné vnútorné rohy. V plošných rohoch však nechava neopracované časti čo je dané kruhovotostou frezy.
Pokial nestretnete kovove prvky, tak životnosť noža je neskutočná. Odsavanie je nutnost. Ak by som nemal tuto frezu, urcite skôr by som vyrobil nove okenice :)

Stroj má trochu konštrukčné nepresnosti, vypínač treba stale držat a tak je obmedzená manipulovatelnost. No na profesionalnu pracu by som volil radšej origo Metabo LF 850 s ale stoji raz toľko.

Na fotke je okenica pred a po frezovani. Potom už stacilo prebehnút povrch excentrickou bruskou zrnitost 100 a vibracnou 120. Drážky som prebehol V frezou popri pravitku.
Povrchová uprava bude xyladecor:
- fungicidna impregnnaci Xylamon HP
- UV + lazúra

Možno sa ten postup niekedy niekomu zide ;)

https://www.zvaracky-obchod.sk/90647-sc ... xUs5turKiF
Přílohy
IMG_5847.jpeg
IMG_5845.jpeg
Naposledy upravil(a) shaolin dne 13. 5. 2026, 8:23, celkem upraveno 1 x.
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

12. 5. 2026, 8:46

Pre ilustráciu prikladam fotku ako vyzerá prvé okno čo som robil ešte bez frezy. Dost som sa natrapi a kombinoval rôzne postupy na ulahcenie prace.

Hlavne je to foto pre ilustraciu ako ta lazúra UV+ vyzerá. Mam s ňou dlhodobé dobre skusenosti. Je to taký pružný povrch ako polyuretán a ma teda naviac tú uv ochranu. Ked je staršia tak je viac matnejšia. Nieje vhodná na vodorovne povrchy a na ktore často prší. Na obkladoch stien je však trvalka. Ale je dost drahá.
Přílohy
Okno
Okno
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

2. 6. 2026, 10:19

Doplnenie k predchadzajúcim témam.

Kadibudka - vo vnutri je stale cítit slabý zápach asfaltu. Možno by bolo lepšie použit asfaltový lak pre interiéry.

Laková freza - aretáciu vypínača som jednoducho vyriešil. Obal tela má na to pripravené vystupky (asi telo totožné s bežnou flexou) ale posuvný spínač neumožňuje zapadnút a preto ho trebalo držat. Stačí ho vybrat a vyrezat pár plastových kuskov zvnútra v miestach výstupkov na obale a drží zapnutý. Chápem že je to asi bezpečnostný prvok ale nedalo sa s tým pracovat. Teraz je to OK, ale je nutné sa viac sústredit.
Výstupky na tele pre aretaciu posuvneho spínača
Výstupky na tele pre aretaciu posuvneho spínača
A ešte progress renovácie verandy. 95% laková freza, 5% dobrusovanie nefrezovaných rohov. Neskutočné.
Přílohy
IMG_5954.jpeg
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

9. 6. 2026, 1:12

Tak pridám ešte čo som dnes bastlil. Jedna z okeníc v zadnej časti bola veľmi zničená aj s rámom z predchádzajúcich vlúpačiek.

Nová okrnica s rámom. Obruby sú z červeného smreka (modŕín) s technolôgiou rohových spojov na čapy a dlaby. Sú to moje prvé pokusy ale celkom sa vydarili. Výplň okenice je z borovice. Zatiaľ napustené xylamonom proti hubám a pliesňam.
Panty sú tradičné ako na celom objekte. Drážka na ne bol trochu problém - 40x2mm, hľbka 30mm. Neviem pôvodnú techniku vyroby tak som to navrtaval 2mm cobaltovým vrtákom. Pri montáži som použil 2 zložkový epoxy na vyplň nepresnosti vyroby.

Na capy a dlaby na stolovej píle bude nutné vyrobit pripravky s mikro nastavovaním. Rozdiel 0,1mm už robí ten spoj priliš voľným.

Napadlo ma na cnc otočit vreteno horizontálne v smere dlhšej osi x a naprogramovat frezovanie ručne alebo prehodit osi x a z v riadiacej elektronike pre taketo obrábanie. Hlavne pre obrobenie čela pri dlhých prvkoch.
Přílohy
IMG_5997.jpeg
IMG_5998.jpeg
IMG_5999.jpeg
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 6489
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 6. 2026, 2:11

Máš to super :D Dělal jsem taky všechny okenice na chatu.
Nástoj se jmenuje zapouštěcí dláto na okení závěsy a vypadá takhle. A furt se prodává :shock:
Přílohy
37240_0.jpg
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber.. propagator www.atreon.cz
Milan+
Příspěvky: 344
Registrován: 15. 9. 2007, 7:38

9. 6. 2026, 5:14

Jo jo mám to tu k mání. Ja to určitě potřebovat nebudu. Cena za oba kusy 200 +zásilkovna.
Přílohy
17810216604053446460877945060431.jpg
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

9. 6. 2026, 7:44

Tak toto som v živote nevidel. Ako sa to používa a prečo sú dva ? Tiež sa to predvrtáva a potom dlabe alebo sa s tým seká rovno do dreva ?
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 6489
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 6. 2026, 8:01

Dřív ne tolik nepředvrtávalo kde co :lol: prostě nakreslit a rovnou vysekat, max dohladit hrany obyč dlátem :)
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber.. propagator www.atreon.cz
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

10. 6. 2026, 6:22

Našiel som o tom nejaké info a aj to že existujú rôzne hrúbky dlát podľa hrubky plechu pantu.

Zaujali ma aj alternatívne postupy na ktoré som natrafil:
- navrtat kraje otvoru a stred vyrezat oscilačnou pilkou - celkom zaujímavé. V kombinácii s tymi dlátami by to mohlo dat pekný presný výsledok
- navrtat na jeden kraj otvor D 8mm a drážku vyrezat s priamociarou pilkou s upraveným listom na potrebnú hľbku. Potom do 8mm otvoru vlepit kolík a zrezat ho.

Milan+ vieš mi prosím zmerat hrúbku tých dlát posuvnym meradlom?
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Milan+
Příspěvky: 344
Registrován: 15. 9. 2007, 7:38

10. 6. 2026, 7:00

Až budu odpo doma,změřím .
Milan+
Příspěvky: 344
Registrován: 15. 9. 2007, 7:38

10. 6. 2026, 4:13

Tady máš rozměry.
Přílohy
20260610_170719.jpg
20260610_170732.jpg
20260610_170803.jpg
20260610_170825.jpg
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

10. 6. 2026, 8:03

Diko za udaje. Tie dláta sú pre mňa moc veľké. Pravdepodobne sú na dverové pánty. To by som nevyužil.
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2347
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

11. 6. 2026, 7:40

Pěkná práce. Já bych tam dal ale prkna bez suků. Časem vypadnou.
Mám na chatě stejně okenice již skoro 50 roků. Původní fermež odstraněna cidlinou a nátěr Luxolem. Tehdy to byla novinka a obsahoval fungicidy.
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

11. 6. 2026, 9:54

Veru, suky sú riadne suky. Naviac ked na ne svieti slnko tak živica skvapalnie a jadro vypadne von. Tieto borovicové dosky však majú viac ako 30 rokov a v takom dreve už je čiastočne vytvrdnutá ako epoxyd. Výborne sa obrábajú a brúsia.

Každopádne bude okrnica na severovychodnej strane takže slnko tam snád ani nebude.
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Uživatelský avatar
shaolin
dezinfo trol
Příspěvky: 1307
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

12. 6. 2026, 4:29

Tak a dnes niečo na oddych. Konecne som si kupil priečniky (Vevor 137cm) na strechu aby som mohol vozit paddleboard a aby som ho nemusel sfukovat.

No a k tomu som urobil skladaci prístrešok.
Zaklad je doska 32x50x2050 napevno primontovaná na priečniky. Na nej sú tri háčiky na prichytenie plachty cez očká.
Na druhej strane plachtu je hranol 32x32x2050 s hácikmi. Biele stojky sú v dierach v tom hranole. V strede pod plachtou je nejaka zahradná tycka ktorá je nastavovacia (upravená nôžka na kuchynsku linku) ktoruo sa dá napnut plachra. Ta je 3x2m. V tejto kombinacii už to samo stojí a drží.
Rozloženie plachty je pozdlž auta čo umožňuje využit vyklopené zadné dvere no potrebuje to tretiu nohu a špagát- vid fotky.

Táto strieška sa bude dat prekvačit do pozície kolmo k autu, no bude treba adapter na strednú tyčku pod plachtou.

Na zloženie stačí odobrat tyčky a podrolovat plachtu ku strešnému hranolu. Do priestoru medzi hranoly sa ulozia tyčky. Celá rolka sa na troch miestach stiahne. Narychlo som ušil dočasné koncové ochranné navleky (červené- budem ich asi menit za niečo nenápadné). Celá zrolovaná zostava je tak nejak vsamo daždu odolná.

Ak to na aute nechcem, tak odhaknem očka plachty z pripevneného hranola a vsetko odložim. Ostane hore len samotny hranol.

Musel som to otestovat a vybral sa kdesi na kávu na luku blizko Kriváňa vo Vysokych Tatrách…. Konecne pohoda a klud :)

Rozpočet:
- plachta strieborno zelená 2x3m 120g/m2 merkury market 4,5€ - možno si kupim hned jednu nahradnú za takú cenu
- 3xtyčka, štruby, háčky, nôžka, šňúrka 10€
- hranoly jedľa
- nater hranolov xyladecor classic HP- vraj to má fungicid
- čas asi 4 hodky vratane myslenia :)

Ps: nechcelo sa mi dat mnoho € za original striešku kym nezistím čo vlastne potrebujem. Ale určite si kúpim poriadne fotelky :)
Ps2: sam to zložit vo vetre je dost komplikované. Je fajn že je plachta rýcho odháhnutelná. Hore ostali len tyčky a plachta ide do auta. Je to zaujímavejšie.
Přílohy
IMG_6012.jpeg
IMG_6013.jpeg
IMG_6014.jpeg
IMG_6015.jpeg
IMG_6016.jpeg
IMG_6017.jpeg
Naposledy upravil(a) shaolin dne 12. 6. 2026, 5:12, celkem upraveno 1 x.
To že niekto nerozumie tomu čo píšem, neznamená že som troll :)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“